Jeszcze nie tak dawno klimatyzacja kojarzyła się głównie z lokalami handlowo-usługowymi oraz biurami. Dziś coraz częściej można ją spotkać również w domach.
Najczęściej używa się jej wiosną i latem, gdy temperatury są naprawdę wysokie. Niektóre systemy klimatyzacji mają jednak również funkcję dogrzewania, więc sprawdzą się przez cały rok!
Postanowiliśmy dziś przedstawić najpopularniejsze rodzaje klimatyzacji. Jako firma GETMON, mamy duże doświadczenie w montażu każdego z nich i doskonale znamy ich zalety.
Systemy klimatyzacji różnią się od siebie przede wszystkim budową oraz sposobem montażu.
Jeżeli chodzi o pierwsze kryterium – tu wyróżniamy klimatyzację typu monoblock, split oraz multi split.
Klimatyzację pod względem sposobu montażu dzielimy natomiast na:
Poznaj lepiej poszczególne rodzaje klimatyzacji i wybierz najlepszy dla Twojego domu lub firmy!
Klimatyzatory dzielimy ze względu na ilość jednostek zewnętrznych. Mogą posiadać jeden moduł (wtedy mówimy o klimatyzatorach typu monoblock) lub kilka modułów (klimatyzatory typu split lub multi split). Dowiedz się więcej!
Klimatyzatory tego typu w obudowie posiadają skraplacz i parownik. Najczęściej występują w formie przenośnej. Są one bardzo popularne z kilku względów.
Niestety, klimatyzatory monoblock mają zdecydowanie więcej wad niż zalet. Są głośne, odprowadzanie skroplin jest problematyczne oraz nie są tak efektywne jak klimatyzatory typu split.
Ponadto, w efekcie „wyrzucania” ciepłego powietrza przez charakterystyczną rurę urządzenia, w klimatyzowanym pomieszczeniu jest wytwarzane delikatne podciśnienie i część powietrza z zewnątrz zostaje zasysana. Nie ma więc mowy o całkowitym rozdzieleniu powietrza „klimatyzowanego” od tego – ciepłego – z zewnątrz budynku.
Klimatyzatory split to jedne z najczęściej montowanych urządzeń klimatyzacyjnych. Ich popularność nie bierze się znikąd – są ciche (z uwagi na fakt, że jednostka wytwarzająca hałas nie znajduje się w klimatyzowanym pomieszczeniu), estetyczne i mają również funkcję grzania.
Składają się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej jednostki wewnętrznej. Zresztą, wskazuje na to już ich nazwa „split”, czyli rozdzielny. Obie jednostki łączy tzw. linia freonowa (chłodnicza). Jest to nic innego jak dwie rury miedziane, dzięki którym istnieje swobodny przepływ chłodzenia. Prawidłową komunikację obu jednostek zapewnia natomiast instalacja elektryczna.
Klimatyzatory split najlepiej sprawdzają się do chłodzenia pojedynczego pomieszczenia.
Klimatyzatory typu multi split są zbudowane analogicznie do klimatyzatorów typu split. Tym, co je wyróżnia, jest natomiast to, że do jednej jednostki zewnętrznej podłączonych może być wiele jednostek wewnętrznych. System multi split dzięki temu pozwala na regulację temperatury osobno dla każdego pomieszczenia, co jest jego olbrzymią zaletą.
Jak się zapewne domyślasz, jest to tylko jeden z wielu plusów tego rozwiązania. Przewagami klimatyzatorów typu multi split są również:
Zastanawiasz się, co zrobić, żeby system multi split działał w wielu pomieszczeniach…? Potrzebujesz do tego jednostki zewnętrznej i urządzeń wewnętrznych (ich liczba jest uzależniona od modelu klimatyzatora). Co do zasady, jeden agregat chłodzący obsłuży nawet pięć pomieszczeń.
Systemy klimatyzacyjne różnią się również w zależności od rodzaju ich montażu. Klimatyzatory ścienne, kasetonowe, kanałowe, a może podsufitowe lub przypodłogowe – które z nich wybrać?
Przeczytaj ich charakterystykę i uzyskaj więcej informacji na temat zalet, jakie oferują poszczególne rodzaje klimatyzacji.
Klimatyzatory ścienne zaliczają się do urządzeń typu split. Jak sama nazwa wskazuje, montuje się je na ścianie (jednostka zewnętrzna i wewnętrzna są po różnych stronach). W związku z tym, montaż klimatyzatorów ściennych jest relatywnie prosty i mało czasochłonny.
Klimatyzację ścienną najczęściej montuje się w niewielkich pomieszczeniach (biurowych, jak i domowych), a także lokalach handlowo-usługowych.
Jednym z największych plusów klimatyzatorów ściennych są ich niewielkie wymiary. Dla wielu osób jest to ważne ze względu na estetykę wnętrza. Jeżeli chodzi o kolorystykę urządzeń, najczęściej występują w bieli i czerni (ewentualnie srebrze).
Wybierając klimatyzator ścienny, warto zwrócić uwagę na ewentualne dodatkowe funkcje urządzenia, jakimi są chociażby jonizator czy filtry, tak istotne w kontekście alergików.
Klimatyzacja przypodłogowo-sufitowa jest nowoczesnym rozwiązaniem, szeroko wykorzystywanym w przypadku dużych przestrzeni, takich jak sklepy wielkopowierzchniowe, restauracje, banki czy urzędy.
Klimatyzatory tego typu można montować zarówno przy podłodze, jak i pod sufitem – są więc bardzo uniwersalne i dają szerokie możliwości, jeżeli chodzi o ich umiejscowienie.
Klimatyzatory przypodłogowo-sufitowe są sterowane przy pomocy pilota. Dzięki temu regulacja temperatury jest prosta i szybka. Jako że rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu jest w ich przypadku równomierne, są one w stanie skutecznie ochłodzić przestrzenie nawet w największe upały.
Niektóre modele zawierają dodatkowy filtr antybakteryjny, który z pewnością docenią wszyscy alergicy.
Klimatyzatory przypodłogowe są estetyczne i wysoce efektywne. To zalety, które wpływają na ich popularność wśród użytkowników – zarówno osób korzystających z nich w domach, jak i biurach czy lokalach usługowych.
Zdalne sterowanie klimatyzatorem – również za pomocą aplikacji mobilnych, szybkie chłodzenie do ustalonego poziomu temperatury, a także dyskretny wygląd są czynnikami, które wyróżniają klimatyzatory przypodłogowe na tle innych systemów klimatyzacji.
Podobnie jak wiele wcześniejszych rodzajów klimatyzacji, i ten zalicza się do systemu typu split.
Klimatyzatory tego typu najczęściej stosuje się w wysokich pomieszczeniach, montując je bezpośrednio do stropu lub konstrukcji sufitu.
Są one wysoce skuteczne, uniwersalne, a także ciche. Nietrudno je utrzymać w czystości, z czym w przypadku innych rodzajów klimatyzacji potrafi być problem. Dzięki równomiernej dystrybucji powietrza, proces chłodzenia jest szybki i efektywny.
Kolejnym rodzajem urządzeń klimatyzacyjnych są klimatyzatory kasetonowe.
Ich jednostkę wewnątrzną montuje się w konstrukcji sufitu podwieszanego. Są one najczęściej wykorzystywane w obiektach użyteczności publicznej, w hotelach, restauracjach, biurach itp. Wiąże się to z faktem, że odpowiedni nawiew „wymaga” pomieszczeń o nieco większej wysokości. Oczywiście, nie oznacza to, że klimatyzatorów kasetonowych nie montuje się również w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach. Jest to jednak zdecydowanie rzadsze zjawisko.
Zdecydowana większość klimatyzatorów kasetonowych zalicza się do sprzętów typu split. Posiadają one funkcje zarówno chłodzenia, jak i ogrzewania. Dodatkowo – w przypadku, jeśli są wyposażone w filtr – oczyszczają powietrze.
W obrębie klimatyzatorów kasetonowych, można wyróżnić urządzenia z nawiewem jedno-, dwu- oraz czterokierunkowym. Najbardziej skutecznymi są te ostatnie, ponieważ równomiernie rozprowadzają powietrze.
Ostatnim rodzajem klimatyzacji, jaki chcemy opisać, jest klimatyzacja kanałowa.
Ten system klimatyzacji najlepiej zaplanować już na etapie projektowania budynku. Wiąże się to m.in. z koniecznością wykonania odpowiednich przepustów, umiejscowieniem złożonego systemu rur, rozprowadzanych w całym budynku, który ma być schładzany, doborem odpowiednich kanałów… Dodatkowo – urządzenie sterujące musi zostać umiejscowione w oddzielnym pomieszczeniu.
Klimatyzatory kanałowe cechują się jednym z najbardziej czaso- i pracochłonnych montaży. Jednocześnie warto jednak dodać, że system – odpowiednio zamontowany – jest energooszczędny, wysoce efektywny i cichy.
Czy rzeczywiście klimatyzatory przenośne są tak „wygodne” i skuteczne? Sprawa jest dość dyskusyjna.
Jeżeli chodzi o ten rodzaj klimatyzacji, występuje tu rura wywiewna, którą należy wyprowadzić na zewnątrz, co potrafi być naprawdę problematyczne. O ile więc – przynajmniej teoretycznie – urządzenie przenośne może być ustawione niemal w każdym pomieszczeniu i miejscu, rura skutecznie ogranicza lokalizację urządzenia.
Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest najczęściej połączenie rury z istniejącym już kominowym przewodem instalacyjnym. I to ma jednak pewne minusy, więc – jak widać – klimatyzatory przenośne zdecydowanie nie są idealne.
Mimo że niektórzy próbują wykonać montaż klimatyzacji samodzielnie, warto pamiętać, że w tym przypadku często traci się możliwość skorzystania z gwarancji.
Warunkiem uzyskania i utrzymania ochrony gwarancyjnej jest:
Oczywiście, zawsze można próbować samodzielnie zamontować klimatyzację, ale naprawdę rzadko zdarza się, by było to zrobione odpowiednio.
Dlatego też tak istotne jest skorzystanie z usług doświadczonej i fachowej firmy zajmującej się systemami klimatyzacji.
Nasza firma GETMON oferuje kompleksowe wsparcie, terminową realizację zleceń i profesjonalną obsługę Klienta.
Zachęcamy do kontaktu i umówienia się na niezobowiązującą rozmowę!