Monitoring analogowy i jego najważniejsze atuty

Wbrew pozorom kamery analogowe wciąż znajdują szerokie zastosowanie. W wielu przypadkach nie ma bowiem konieczności wykorzystywania rejestratorów o wysokiej rozdzielczości – wystarczą podstawowe modele. Tym bardziej że istnieją rozwiązania o znacznie lepszej jakości, niż kiedyś. Dla przykładu system telewizji przemysłowej AHD-HD oraz Full HD pozwala na transmisję obrazu w jakości IP. Monitoring analogowy AHD wykorzystuje w tym celu przewód koncentryczny 75 Ω. Można też zastosować pary skrętek komputerowych wyposażonych w transformatory wideo. Warto dodać, że każda kamera musi mieć swój własny konwerter.

Utrata jakości staje się widoczna dopiero w konkretnej sytuacji. Mowa o przekroczeniu odległości 200 m (przy wykorzystaniu skrętki komputerowej) lub 500 m (w przypadku kabla RG-6, czyli koncentryka). W wielu obiektach problem więc nie występuje ze względu na ograniczoną przestrzeń do kontrolowania. Może jednak okazać się kluczowa, dlatego monitoring analogowy pod taką postacią nie jest uniwersalnym rozwiązaniem.

Niemniej przydaje się w innych sytuacjach. Monitoring analogowy AHD może współpracować bez problemów z istniejącymi już systemami analogowymi dzięki kompatybilności wstecznej. W efekcie możliwa jest migracja z niskiej rozdzielczości typowej dla analogów do obrazu 2-megapikselowego. W praktyce tworzy się monitoring składający się z kamer o różnych rozdzielczościach i podłączonych do jednego rejestratora. To z kolei przydaje się do obserwacji mniej istotnych miejsc przy pomocy tanich kamer analogowych (960H) i zabezpieczaniu np. bram wjazdowych kamerą AHD 1080p 2 Mpx.

Ze względu kompatybilność wsteczną warto zdecydować się na modernizację systemów telewizji CCTB do AHD. Proces przebiega wieloetapowo, ale nie wymaga wymiany całego sprzętu. Wystarczy na samym początku wymienić rejestrator, a pozostałe kamery analogowe zostawić na kolejne etapy. Unowocześniony w ten sposób monitoring analogowy poprawia jakość obrazu bez konieczności wyłożenia na raz znacznych funduszów.