Rodzaje kamer do monitoringu

kamera cctv

Kamery są jedną z kluczowych części systemu monitoringu. Rejestratory obrazu różnią się m.in. zastosowaną technologią, rozdzielczością czy też kształtem.

Jeżeli chodzi o rodzaje kamer do monitoringu, jest ich naprawdę wiele. Wybierz odpowiedni, by zapewnić sobie wysoką efektywność monitorowania!

Postanowiliśmy przybliżyć charakterystykę kamer, które są najczęściej stosowane i/lub najskuteczniejsze, jeżeli chodzi o monitoring wizyjny. Uprzedzamy, że jest co czytać!

Kamery do monitoringu – jak się dzielą?

Kamery IP czy analogowe? Kamery typu bullet czy box? Jeżeli mielibyśmy wymienić wszystkie typy kamer do monitoringu, tekst byłby dłuższy niż niejedna książka!

Dokonaliśmy więc podziału kamer w oparciu o następujące kryteria:

  • typ systemu monitoringu,
  • kierunek obserwacji,
  • typ obudowy,
  • miejsce monitoringu,
  • kamery przemysłowe specjalistyczne.

Jeżeli po przeczytaniu tekstu wciąż będziesz mieć wątpliwości, która z kamer (analogowych, cyfrowych czy też innych) będzie najlepiej pasować do systemu monitoringu w Twoim domu czy w firmie, której pracujesz – zachęcamy do kontaktu. Z przyjemnością Ci doradzimy i wybierzemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie!

Podział kamer ze względu na system monitoringu

Kamery ze względu na typ systemu nadzorującego, dzielą się na IP oraz analogowe.

Oprócz tego, istnieją również systemy hybrydowe, łączące funkcjonalności kamer analogowych z cyfrowymi urządzeniami IP, konwertując sygnał analogowy na cyfrowy.

Kamery IP

Wiele osób, myśląc o systemie monitoringu do domu czy firmy, nie rozważa w ogóle innego rozwiązania niż kamery IP.

Podczas transmisji i zapisu danych, wykorzystują one sieci oraz łącza teleinformatyczne. Gwarantują cyfrowy zapis obrazu i/lub dźwięku o jakości zdecydowanie wyższej niż w przypadku kamer analogowych. Co ważne – monitoring IP jest bardziej odporny na zakłócenia i uszkodzenia mechaniczne, tym samym – cechuje go większa niezawodność. System monitoringu tego typu może być łatwo rozbudowywany, a każda kamera – dowolnie konfigurowana.

Kamery analogowe

Monitoring analogowy jest znany już od wielu lat. Mimo że obecnie istnieją zdecydowanie bardziej zaawansowane rozwiązania, wciąż jest on szeroko wykorzystywany w systemach monitoringu domów i firm.

Kamery, wykorzystywane w analogowych systemach monitoringu, najczęściej widzimy przy budynkach użytku publicznego czy też dużych firmach. W przypadku systemów analogowych, poszczególne urządzenia są ze sobą połączone kablami. Jest to zarówno plus, jak i minus rozwiązania.

System monitoringu z wykorzystaniem kamer analogowych jest relatywnie tani i prosty w montażu. Nie można jednak nie wspomnieć o tym, że zapewnia obraz słabszej jakości niż monitoring sieciowy. „Na plus” kamer analogowych jest jednak to, że rozwiązanie to jest wciąż udoskonalane. Nie można więc nawet porównywać najnowszych kamer tego typu do sprzętów sprzed wielu lat.

Jeżeli szukasz rozwiązania analogowego, oferującego jednak lepszą jakość obrazu, koniecznie rzuć okiem na kamery AHD, HDCVI lub HDTVI.

Kamery AHD, HDCVI i HDTVI

Wszystkie te kamery dozorowe działają na kablach koncentrycznych (jedynie w przypadku kamer HDTVI, istnieje także możliwość transmisji poprzez skrętkę). W zależności od rodzaju, oferują obraz jakości 720 px i 1080 px (kamery AHD – Analog High Definition), 1 Mpx i 2 Mpx (kamery HDCVI – High Definition Composite Video Interface) lub nawet lepszej (kamery megapikselowe, inaczej kamery HDTVI – High Definition Transport Video Interface).

Podział kamer ze względu na typ obserwacji

Kamery do monitoringu, ze względu na rodzaj obserwacji, dzielą się na stacjonarne oraz obrotowe i szybkoobrowotowe.

Kamery stacjonarne

Kamery stacjonarne, jak sama ich nazwa wskazuje, posiadają stały plan obserwacji. Nie zmieniają kierunku, rejestrując obraz, ani nie poruszają się w żaden sposób.

Kamery szybkoobrotowE i OBROTOWE

Te kamery montowane są wówczas, gdy poszukuje się rozwiązania pozwalającego na dynamiczną rejestrację obrazu – zmianę kierunku w określonym (lub pełnym) zakresie. Kamery obrotowe, jak i szybkoobrotowe, umożliwiają zdalne sterowanie obrotem. Dzięki temu ich skuteczność (również w monitoringu wizyjnym miast) jest bardzo wysoka.

Często mówi się, że jedna kamera obrotowa jest w stanie zastąpić nawet kilka kamer stacjonarnych.

Podział kamer ze względu na typ budowy

Oto rodzaje kamer dozorowych, różniących się rodzajem budowy. Są to przede wszystkim kamery typu: bullet, dome, box oraz kamery PTZ.

Kamery typu bullet

Kamery te wyglądem, zgodnie zresztą z nazwą, przypominają tubę. Posiadają podłużną, owalną obudowę. Kamery stosowane są najczęściej na zewnątrz – m.in. parkingach i innych obszarach, gdzie potrzebny jest monitoring wizyjny rozległych terenów.

Jeżeli montuje się je na zewnątrz, można użyć wodoorporną obudowę, by przedłużyć ich żywotność.

Kamery typu dome

Kamery typu dome są również określane jako kamery kopułkowe. Wiąże się to z ich charakterystycznym kształtem. Najczęściej korzysta się z nich w systemach monitoringu wizyjnego wewnątrz budynków (zarówno mieszkalnych, jak i handlowo-usługowych).

Mimo że wyglądają dość niepozornie, posiadają wysoką jakość zapisu obrazu. Dodatkowo, nie można jednoznacznie określić kierunku ich rejestracji, co jest ogromnym plusem w kontekście skuteczności monitoringu wizyjnego.

Montuje się je z reguły na wysokościach, np. tuż pod sufitem. Dlatego też często określa się je jako kamery wandaloodporne.

Kamery typu box

To kolejne kamery wyróżniające się kompaktowym rozmiarem. Są coraz bardziej popularne i stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Niech Cię nie zmyli ich wygląd – to nie są kamery cyfrowe, mimo że są często z nimi utożsamiane.

Tym, co wyróżnia kamery box, jest to, iż są one dostępne z reguły bez obiektywu. Dobiera się go dopiero po analizie potrzeb. Zresztą nasza firma również oferuje taką usługę – skontaktuj się z nami, a Ci pomożemy także w tym zakresie!

Kamery PTZ (pan-tilt-zoom)

Kamery PTZ obracają się w poziomie i pionie. Dodatkowo, mają funkcję zoom. Gwarantuje to dużą dokładność rejestracji danych – także w miejscach, gdzie jest ogromny ruch.

Są to kamery, które można zaprogramować lub kontrolować je manualnie. Dzięki temu użytkownik systemu monitoringu wizyjnego może mieć realny wpływ na wykorzystanie kamery.

Jedynym „minusem” kamery PTZ jest jej cena – wyższa niż w przypadku kamer stacjonarnych. Nie da się jednak ukryć, że to rozwiązanie wręcz stworzone do pracy w nawet najbardziej wymagających środowiskach.

Podział kamer ze względu na miejsce monitoringu

Jest to jeden z „najprostszych” i najbardziej intuicyjnych podziałów. Dzięki niemu, można wyróżnić kamery wewnętrzne i zewnętrzne.

Oczywistym jest, że pierwsze montuje się wewnątrz, drugie natomiast – na zewnątrz, poza budynkami.

Kamery przemysłowe specjalistyczne

Wśród kamer przemysłowych specjalistycznych, wyróżniamy przede wszystkim kamery termowizyjne i wandaloodporne.

Kamery termowizyjne

Często mówi się, że kamery termowizyjne to technologia przyszłości. Trudno się z tym nie zgodzić – są one w stanie wykonywać bezdotykowy pomiar temperatury przy pomocy promieniowania podczerwonego.

Do licznych zastosowań kamer termowizyjnych zaliczają się:

  • wykrywanie pożarów,
  • badanie efektywności energetycznej,
  • wczesne wykrywanie usterek,
  • ocena stanu technicznego maszyn i obiektów.

Wybierając kamerę termowizyjną, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów. Są to m.in. dokładność pomiaru temperatury, czułość termiczna, liczba punktów pomiarowych, a także częstotliwość obrazu oraz rozdzielczość wyświetlacza.

Zakup kamery termowizyjnej to dość duża inwestycja, więc jej maksymalne dopasowanie do oczekiwań względem monitorowania jest kluczowe.

Kamery wandaloodporne

Często bywa tak, że „standardowa” kamera przemysłowa nie wystarcza. Co wtedy? Jeżeli zależy Ci na sprzęcie, który będzie pracować w najbardziej wymagających środowiskach (gdzie ryzyko jego uszkodzenia jest ogromne), koniecznie wybierz kamerę wandaloodporną. To właśnie kamery przeznaczone do „zadań specjalnych”!

Klienci naszej firmy najczęściej decydują się w takich przypadkach na kamery kopułkowe, często wyposażone w dodatkowe obudowy. Wyróżniają się one zwiększoną trwałością, więc doskonale sprawdzają się nawet w miejscach, takich jak więzienia, parkingi (zarówno podziemne, jak i zewnętrzne), a także magazyny.

Pamiętaj, że system monitoringu wizyjnego składa się z kilku elementów!

Mimo że w tym tekście skupiliśmy się na opisywaniu poszczególnych rodzajów kamer, pamiętaj, że system monitoringu wizyjnego obejmuje więcej elementów.

W przypadku chociażby monitoringu IP, są to również rejestrator sieciowy IP (przeznaczony do obsługi oraz zarządzania systemami monitoringu IP), tzw. switch i węzeł komunikacyjny, jakim jest router.

Szukasz kamery do monitoringu wizyjnego? Sprawdź naszą ofertę!

Nowoczesne kamery umożliwiają wysoką jakość zapisu danych audio i wideo, a niekiedy i pomiar temperatury. Wybór odpowiedniej kamery jest kluczowy, jeżeli chce się posiadać system monitoringu wizyjnego, który w 100% spełni oczekiwania jego użytkownika.

Nasza firma oferuje kompleksowe usługi w zakresie doboru, montażu i serwisu systemów monitoringu oraz najwyższe standardy obsługi klienta.

Kamery, które dobieramy i montujemy, są w pełni dostosowane do oczekiwań naszych Klientów. W zależności od potrzeb, gwarantują doskonałą jakość obrazu, najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania czy funkcje, takie jak np. detekcja ruchu lub praca w słabym oświetleniu.

Zobacz naszą ofertę i skorzystaj z naszych usług przy doborze i montażu systemu monitoringu. Gwarantujemy terminowość, profesjonalizm i fachowość na każdym etapie wykonywanego zlecenia!

Niezależnie od tego, czy interesują Cię systemy monitoringu do domu, czy też firmy – w każdym przypadku nawiązanie współpracy z naszą firmą GETMON to najlepszy wybór!

Stwórz z nami system monitoringu „od zera” lub zmodernizuj istniejący, inwestując w kamery przemysłowe wysokiej jakości!

Skontaktuj się z nami i uzyskaj wszystkie interesujące Cię informacje!