Czym jest monitoring hybrydowy i jakie ma zalety?

Zgodnie ze swoją nazwą, hybrydowe instalacje monitoringu CCTV łączą ze sobą dwie metody przesyłu sygnału wizyjnego i przesyłają je wspólnie do tego samego rejestratora. System korzysta zarówno z modeli analogowych, jak i kamer IP.

Co to oznacza w praktyce? Otóż monitoring hybrydowy może uzupełnić analogi w kilku sytuacjach. Należy bowiem pamiętać, że kamery cyfrowe wciąż są droższe od tradycyjnych. Wynika to z ich nieporównywanie lepszej rozdzielczości. To jednak przekłada się na zwiększenie rozmiaru plików przechowywanych na dysku. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest montaż kamer IP w miejscach wymagających dużej precyzji (np. przy bramie wjazdowej, aby odczytywać tablice rejestracyjne), a analogowych w obszarach o mniejszym priorytecie. W ten sposób zachowuje się ścisłą kontrolę na terenie całego obiektu, a przy okazji oszczędza się na eksploatacji systemu. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę również na to, że cena kamer hybrydowych jest zbliżona do analogów, a nierzadko nawet identyczna. W sklepach łatwo natknąć się na określenie „rejestratora analogowego z opcją hybrydy”.

Pomimo wykorzystywania tradycyjnej technologii, monitoring hybrydowy może być z powodzeniem kontrolowany przy pomocy internetu. Wystarczy, aby komputer został podłączony do sieci. Nadzór nad systemem mogą sprawować osoby z uprawnieniami. Rejestratory hybrydowe znajdują się w asortymencie niemal wszystkich dystrybutorów sprzętu CCTV, choć trzeba sprawdzić, czy dany model obsługuje konkretne rodzaje kamer IP. Ponadto niektóre rejestratory wymagają aż dwóch kanałów analogowych do obsługi pojedynczej kamery IP, wobec czego należy dobrać kamery z odpowiednio większą liczbą wejść (większą niż liczba kamer do zamontowania).

Konfigurowanie monitoringu hybrydowego jest bardzo proste. Wystarczy skorzystać z analogów wyposażonych w wysokiej jakości przetworniki – polecamy w tej kwestii CCD SONY EFFIO – co zapobiegnie pojawieniu się różnicy w jakości obrazu między kamerami IP i analogowymi. Z kolei sam montaż wraz z programowaniem powinien być ustalany indywidualnie, co znajduje się w prezentowanej przez nas ofercie.